KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE KRAJE VYSOČINA se sídlem v JIHLAVĚ

Doporučení, jak postupovat v případě výskytu štěnic

Štěnice domácí je parazit, který se živí lidskou krví. V dospělosti dosahuje velikosti až 5 mm. Její výskyt nesouvisí s nepořádkem nebo špínou. Žije a množí se i v udržovaných a čistých prostorách. Do svého obydlí si  můžeme štěnice ve svém zavazadle přivézt z dovolené či ze služební cesty. Do bytu se mohou dostat ze sousedství například stoupačkami, prostupy trubek, po chodbách. Můžeme si je domů přinést ve starším nábytku či v rámu obrazu z antikvariátu.

Zpočátku si jich ani nemusíme všimnout, štípance zaměníme třeba za bodnutí komárem. Odhalíme jejich přítomnost často teprve, když se masivně namnoží. Poštípání štěnicí může citlivým jedincům způsobit alergickou reakci (například bolestivé otoky).

 

V případě, že se štěnice v bytě objeví, je nutný zásah odborné firmy, provádějící dezinfekci, dezinsekci a deratizaci, a použití profesionálních přípravků. Štěnice jsou totiž často rezistentní k běžně dostupným insekticidům, které se dají koupit například v drogérii. Odborná firma zkontroluje v bytě všechna možná místa výskytu štěnic a použije příslušný chemický prostředek. Doporučí obyvatelům, které předměty je nutné zlikvidovat, například extrémně napadený čalouněný nábytek, tapety, za kterými se štěnice ukrývají atp. Chemický postřik je třeba po třech až šesti týdnech zopakovat, aby byli zlikvidováni i z vajíček nově vylíhlí jedinci.

Pokud se štěnice vyskytnou v bytovém domě nebo ubytovně, vždy je nutné informovat správce nebo majitele nemovitosti. Ideální je informovat ostatní obyvatele, aby zkontrolovali, jestli se štěnice nevyskytují i u nich v bytě. Je nutné spolupracovat s deratizační firmou a přijmout všechna doporučená opatření, aby nedošlo k opětovnému rozmnožení štěnic.

Leták štěnice

MUDr. Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického Krajské hygienické stanice kraje Vysočina