KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE KRAJE VYSOČINA se sídlem v JIHLAVĚ

Monitoring koupacích ploch na Vysočině zahájen

Krajští hygienici zahájili 10. června letošní monitorování jakosti vody ve vybraných přírodních koupacích plochách předsezónními odběry. Výsledky jsou v Kraji Vysočina ve většině ze sledovaných lokalit dobré. Zhoršená kvalita vody byla zjištěna ve Vodní nádrži Sedlice. U Koněšínské pláže Dalešické přehrady a v rybníce Ředkovec byl odhalen ve vyšší míře chlorofyl-a.

„Vzorky vody z Vodní nádrže Sedlice ukázaly vysoký obsah sinic a chlorofylu-a. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a představuje zdravotní riziko. Proto zvláště dětem, těhotným ženám, alergikům či osobám s oslabenou imunitou koupání zde nedoporučujeme,“ říká Ing. Milan Brychta, ředitel Odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice kraje Vysočina (KHSV). Koupání ve vodě, kde je zjištěn masivní výskyt sinic, může způsobit poškození zdraví. Riziko se zvyšuje, čím déle člověk ve vodě pobývá. Sinice vyvolávají alergické reakce, které se projevují vyrážkou, zarudnutím očí, rýmou. Sinice mohou vylučovat toxiny, které způsobují střevní a žaludeční obtíže, bolesti hlavy. Mohou být příčinou i vážnějších jaterních problémů. Do těla se dostávají při koupání polknutím i malého množství vody.

V rybníce Ředkovec na Havlíčkobrodsku a u Koněšínské pláže Dalešické přehrady bylo zjištěno vysoké množství chlorofylu-a, tedy takový indikátor předběžného výskytu sinic v dalším průběhu sezóny. Voda má zhoršenou jakost a může pro vnímavé jedince přinést zdravotní obtíže. Proto zde určitě doporučujeme po koupání a vodní rekreaci se vždy osprchovat,“ radí Ing. Kristýna Štěpánová, vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Havlíčkův Brod a Pelhřimov KHS kraje Vysočina.

Foto Velký Pařezitý rybník Rybník Velký Pařezitý

V průběhu letní sezóny na určených vodních nádržích a rybnících krajští hygienici sledují celou řadu faktorů. Na místě zjišťují, jestli voda není znečištěna odpadky, chemikáliemi, nebo na hladině neplavou uhynulé ryby nebo jiní živočichové. Sledují množství vodního květu. Měří teplotu vody a pomocí speciální pomůcky, tzv. Secchiho desky, zjišťují její průhlednost. Následně jsou odebrány vzorky vody k laboratornímu rozboru, kterým je stanoveno množství sinic, chlorofylu-a a zjištěn mikroskopický obraz. To vše jsou ukazatele k vyhodnocení jakosti vody koupacích ploch.

Foto rybník Velké Dářko Rybník Velké Dářko

Průběžné výsledky monitoringu koupacích vod v Kraji Vysočina jsou zveřejňovány na webových stránkách KHSV. Zjišťování kvality koupací vody se provádí dle stanoveného harmonogramu minimálně každých 14 dní. V případě zhoršení kvality se odběr vzorků vody provádí častěji.

Bc. Jana Böhmová, tisková mluvčí KHS kraje Vysočina, e-mail: tisk@khsjih.cz, tel. 604 699 678.

zveřejněno 14. 6. 2024 - 2:00