KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE KRAJE VYSOČINA se sídlem v JIHLAVĚ

Aktivita klíšťat v Kraji Vysočina je vysoká

V důsledku teplého a vlhkého počasí se v regionu Vysočiny klíšťata vyskytují v hojné míře. Z výsledků výzkumu Státního zdravotního ústavu vyplývá, že klíšťata žijící ve městech, například v parcích a zahradách, přenášejí ve vyšší míře infekční, pro člověka nebezpečné, nemoci. Především jsou to klíšťová encefalitida a Lymská borrelióza.

Ředitelka protiepidemického odboru KHSV MUDr. Hana Pavlasová varuje, že bychom se měli před klíšťaty mít opravdu na pozoru. „Za letošní rok od ledna do poloviny července evidujeme 30 pacientů s klíšťovou encefalitidou. Jeden případ je s těžkým průběhem. Za stejné období roku 2023 bylo pacientů s touto diagnózou o osm méně,“ uvádí Pavlasová a doplňuje: „V případě Lymské borreliózy je nárůst počtu nemocných za stejné období ještě výraznější. Vloni do půlky července touto nemocí onemocnělo 155 osob. Za letošní rok je to již 235 hlášených případů.“

Obě tato onemocnění jsou zrádná a mohou s sebou přinést vážné zdravotní komplikace. Je proto důležité chránit se před samotným přisátím klíštěte.  V současné době se s nimi potkáme nejen v lesích a na loukách, ale i ve městech v parcích, v křovinných porostech, v zahradách, ve vysoké trávě. Nejsnazší je vyhýbat se lokalitám s velkým výskytem těchto cizopasníků a používat při pobytu v přírodě účinné repelenty. Po příchodu domů je třeba si pečlivě prohlédnout celé tělo včetně vlasové části hlavy, jestli jsem si na sobě klíště nepřinesl. Je dobré celou proceduru zopakovat. Když klíště objevím, je třeba je odstranit.

Pokud zjistím, že se klíště přisálo, místo vpichu ošetřím jodovým nebo jiným dezinfekčním prostředkem. Po jeho zaschnutí klíště rovnoměrným tahem vytáhnu speciální pinzetou či kleštičkami. Ránu znovu vydezinfikuji. Ruce si chráním rukavicemi a pak si je umyji horkou vodou a mýdlem. Stejně postupuji při vyndávání klíštěte domácímu mazlíčkovi. Klíště pak nejlépe zabalím do papírového kapesníku, vložím do nehořlavé nádoby a spálím. Nikdy klíště nerozmačkávám ani nezašlapuji.

„Po odstranění klíštěte z rány, je dobré si udělat poznámku do kalendáře, který den a na jakém místě na těle bylo klíště přisáté. Následně doporučuji sledovat svůj zdravotní stav. Pokud se projeví příznaky onemocnění klíšťové encefalitidy nebo Lymské borreliózy, neprodleně je třeba vyhledat lékaře. Jedinou účinnou ochranou proti závažnému onemocnění klíšťovou encefalitidou je očkování,“ říká MUDr. Pavlasová.

Bc. Jana Böhmová, tisková mluvčí KHS kraje Vysočina, e-mail: tisk@khsjih.cz, tel. 604 699 678

zveřejněno 16. 7. 2024 - 13:07