KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE KRAJE VYSOČINA se sídlem v JIHLAVĚ

Krajská hygienická stanice informuje o doporučeních k ochraně zdraví při likvidaci následků povodní

Krajská hygienická stanice kraje Vysočina (KHS kraje Vysočina) monitoruje aktuální situaci v souvislosti s povodněmi a sleduje, ve spolupráci s příslušnými orgány Kraje Vysočina, předpokládaný vývoj na území celého regionu. KHS kraje Vysočina spolu s Ministerstvem zdravotnictví a Státním zdravotním ústavem přináší veřejnosti aktuální doporučení a postupy k ochraně zdraví.

„KHS kraje Vysočina samozřejmě průběžně sleduje epidemiologickou situaci v kraji. O případných nezbytných opatřeních k ochraně zdraví obyvatel bychom veřejnost průběžně informovali, jak na webových stránkách KHS kraje Vysočina, tak i například prostřednictvím místní samosprávy. V této chvíli však v Kraji Vysočina není nutné zavádět žádná mimořádná opatření,“ informuje ředitel KHS kraje Vysočina JUDr. Jan Pečinka o aktuální situaci.

I v Kraji Vysočina v  došlo vlivem vydatných dešťů k naplnění koryt vodních toků. Na některých místech se voda vylila přes břehy, zaplavila pozemky, zahrádky, sklepy, studny. Po opadnutí vody se začínají likvidovat následky zatopené pozemky čistit. To s sebou nese možná zdravotní rizika, kterým je nutné předcházet.

Pro obyvatele oblastí, které jsou povodní zasaženy, platí základní hygienická doporučení. „Při kontaktu se záplavovou vodou a bahnem je třeba vždy používat osobní ochranné prostředky, jako holínky a gumové rukavice a také ochranu dýchacích cest. Vždy bychom měli zabránit kontaktu nechráněné pokožky se záplavovou vodou a kontaminovanými předměty. I drobné oděrky a záděry jsou cestou průniku infekce do těla. Ruce je třeba často mýt pitnou vodou a mýdlem a případně použít dezinfekci,“ nabádá MUDr. Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického KHS kraje Vysočina, a doplňuje: „Nikdy bychom také neměli konzumovat plodiny ze zahrádky nebo z pole, které přišly do kontaktu s kontaminovanou vodou. V žádném případě není bezpečné jíst zaplavené potraviny. Pokud lednička nebo mrazák zůstaly bez proudu, potraviny a pokrmy v nich uložené doporučujeme zlikvidovat. V případě bolesti břicha, průjmu, zvracení nebo vyrážky je nutné kontaktovat lékaře.“

Vodu je třeba pít pouze ze zaručeně čistého zdroje. Provozovatelé veřejných vodovodů jakost pitné vody hlídají a v případě závady či znečištění situaci řeší. Je-li to nutné, zajistí náhradní zdroj jakostní pitné vody. „Jestliže používám jako zdroj pitné vody vlastní studnu na pozemku, který byl zaplavený, vodu ze studny nemohu k pití používat. Až záplavová voda opadne, je třeba studnu vyčerpat a vydezinfikovat. Po opětovném napuštění provést laboratorní rozbor, jestli je voda nezávadná. Do té doby mohu používat vodu ze studny pouze jako užitkovou. Podrobný postup při sanaci studny postižené povodní je k dispozici na webu KHS kraje Vysočina,“ říká Ing. Milan Brychta, ředitel Odboru hygieny obecné a komunální KHS kraje Vysočina.

Také při odstraňování odpadů vzniklých v souvislosti se živelnou pohromou je nutné zajistit ochranu zdraví lidí a životního prostředí.  Nakládání s odpady v území zasaženém povodní, jejich shromažďování a odvoz, organizují orgány krizového řízení příslušného území. Určují a informují o místech, kam je možno odpady bezpečně odkládat (kontejnery, mezideponie). Podrobné informace jsou zveřejněny na webu KHS kraje Vysočina.

„Měli bychom pamatovat na to, že záplavová voda a bahno může být zdrojem závažných infekčních onemocnění. Na webových stránkách KHS kraje Vysočina jsou k dispozici aktuální a podrobné návody, jak při likvidaci případných následků záplav postupovat bezpečně, aby nedošlo k ohrožení zdraví. Informace doporučuji získávat pouze z ověřených zdrojů,“ dodává Jan Pečinka.

Ministerstvo zdravotnictví a hlavní hygienička představily hygienická doporučení a další kroky po povodních Životy jsme ochránili, nyní je třeba ochránit zdraví.

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a hygienickou službou rozeslalo všem obcím, městům a krajům informace a doporučení k postupu během povodní. Tyto materiály jsou k dispozici také na stránkách KHS kraje Vysočina.

Další ověřené informace o ochraně zdraví při povodních a o likvidaci jejich následků naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví (www.mzd.gov.cz) a Státního zdravotního ústavu (www.szu.cz) a na sociální síti @Hygiena_cz.

Bc. Jana Böhmová, tisková mluvčí KHS kraje Vysočina, e-mail: tisk@khsjih.cz, tel. 567 564 586.

 

 

zveřejněno 18. 9. 2024 - 14:44