KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE KRAJE VYSOČINA se sídlem v JIHLAVĚ

Výsledky kontrol dětských táborů na Vysočině ve 31. týdnu

Krajská hygienická stanice kraje Vysočina se sídlem v Jihlavě (dále jen „KHSV“) provedla za první srpnový týden celkem 20 kontrol zotavovacích akcí. Zjištěno bylo 5 závad. Dále byla provedena jedna kontrola jiné podobné akce a 1 kontrola stravovacího provozu, kde nebylo shledáno závad.

Tentokrát bylo kontrolou ve čtyřech případech zjištěno, že na tábor byly přijaty děti bez řádného očkování. „Doložení o tom, že bylo dítě řádně naočkováno dle platné vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem, je přitom jednou z povinných podmínek, aby dítě mohlo být na dětský tábor přijato. Měli bychom si uvědomit, že se na táborech setkávají děti z celého kraje, případně celé republiky. Proto je důležité, aby děti očkovány byly. Tím se v dětském kolektivu snižuje riziko vzniku a šíření nákaz závažných a vysoce infekčních onemocnění jako jsou např. dávivý kašel, dětská obrna, příušnice, spalničky, záškrt či zarděnky. Současně tak chráníme děti, které být očkovány nemohou z důvodu kontraindikace. Očkování dostatečné většiny populace zabraňuje šíření nákazy vybraných nemocí a poskytuje tak ochranu i těm, kteří být očkováni nemohou zejména z vážných zdravotních důvodů. Čím vyšší je proočkovanost populace, tím lépe funguje kolektivní imunita. V opačném případě, kdy klesá procento naočkovaných osob, stoupá výrazně riziko opětovného rozšíření nákazy,“ vysvětluje Ing. Kamila Hodačová, ředitelka Odboru hygieny dětí a mladistvých KHSV. Táborníci navíc pobývají vesměs v přírodě, kde přicházejí do styku s hlínou. „V půdě běžně přebývají spory bakterií tetanu. Ty se mohou i drobnějším povrchovým zraněním, například po říznutí do prstu, dostat do dětského organismu a způsobit život ohrožující nervové onemocnění tetanus. Povinné očkování proti tetanu je přitom v tuto chvíli jediná účinná metoda, která před tímto závažným onemocněním chrání,“ doplňuje Hodačová. Také vedoucí tábora mají své zákonné povinnosti, mimo jiné mít potvrzení lékaře o zdravotní způsobilosti pracovat s dětmi. Hygienici tentokrát zjistili pochybení v jednom táboře, kde někteří vedoucí měli uvedené potvrzení starší, než povolené dva roky. Dále ve dvou táborových areálech bylo laboratorním rozborem vzorků pitné vody zjištěno mikrobiologické znečištění, a proto hygiena rozhodla o vydání zákazu užívání nejakostní pitné vody. Po dobu, než budou přijata účinná opatření a novým odběrem prokázána náprava, musí provozovatel zajistit náhradní zdroj pitné vody.

Za zjištěná pochybení byla provozovatelům udělena sankce (dle závažnosti přestupku) buď příkazním blokem na místě nebo bude řešena v následném správním řízení.

Na táborech se v jednotkách případů začalo objevovat onemocnění Covid-19. V minulém týdnu se jednalo o dva případy dětí a dva vedoucí. Nemocní byli umístěni v táborové izolaci a následně odjeli domů s doporučením, aby kontaktovali svého ošetřujícího lékaře. Na táborech byla přijata protiepidemická opatření, prostory dezinfikovány, zavedena důsledná hygiena rukou všech účastníků. Všichni, kteří byli s nemocnými v úzkém kontaktu sledují svůj zdravotní stav. Žádný z táborů nemusel být zrušen.

Celkově od začátku sezóny proběhlo již 98 kontrol táborů a zjištěno bylo 18 závad. Dále proběhlo 7 kontrol stravovacích provozů dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004 o hygieně potravin, u dvou provozů byla shledána závada. V neposlední řadě proběhly i 3 kontroly jiné podobné akce, bez závad. Kontrolní akce dále pokračují až do konce sezóny a KHSV plánuje zkontrolovat minimálně 30 % nahlášených zotavovacích akcí pro děti.

Do dnešního dne bylo v Kraji Vysočina na letošní sezónu nahlášeno 279 zotavovacích akcí pro děti (akce pro 30 a více dětí), 393 běhů a přihlášeno 27 772 dětí. Jiné podobné akce (do 30 dětí) jsou hlášené v počtu 53, běhů je 68 a přihlášeno 1 611 účastníků. Nebyl dosud vydán zákaz konání akce. Nemusela být nařízena evakuace tábora.

Doporučení KHSV, na co dávat i nadále pozor:

  1. Kontrolovat pitný režim - děti často zapomínají doplňovat tekutiny. Při některých situacích je nutné příjem tekutin ještě zvýšit, jedná se například o fyzicky náročnou práci, sportovní aktivitu, pobyt v horkém prostředí apod. Nejvhodnější a nejpřirozenější tekutinou je čistá voda, která má nulovou energetickou hodnotu a tělu tak nedodává zbytečné kalorie. Dále mohou k naplnění pitného režimu sloužit neslazené čaje a v menším množství občas i zeleninové či ovocné šťávy, ideálně naředěné vodou.
  2. Omezit fyzickou aktivitu a pobyt na slunci v době největšího žáru mezi jedenáctou a třetí hodinou, dbát na to, aby děti nosily pokrývky hlavy, sluneční brýle a používaly krém s ochranným faktorem.
  3. Věnovat pozornost koupacím plochám. S postupujícím létem začíná přibývat míst, kde je kvalita vody zhoršená, případně je ke koupání nevhodná. Může se tak stát, že v průběhu teplých dní se kvalita vody v blízkém rybníce, kam se táborníci až doposud běžně chodili koupat, natolik zhorší, že by vodní radovánky v něm mohly znamenat pro děti zdravotní riziko.  

Bc. Jana Böhmová, tisková mluvčí KHS kraje Vysočina, e-mail: tisk@khsjih.cz, tel. 567 564 586.

zveřejněno 8. 8. 2022 - 10:39