Nechat se proti záškrtu v dospělosti přeočkovat má význam
Až do loňského jara byla difterie neboli záškrt považována za onemocnění, které bylo díky plošnému očkování v naší republice v podstatě vymýceno. Vyskytlo se u nás naposledy v roce 1995. Poté se však tímto infekčním onemocněním nakazila žena u nás v Kraji Vysočina. V té době se jednalo o raritní výskyt. Bohužel za loňský rok se záškrt prokázal u dalších čtyř pacientů napříč republikou. V tomto týdnu byl zaznamenán již šestý případ.
Jednalo se většinou o starší pacienty. Riziko nákazy roste v souvislosti s vyšším věkem a poklesem ochranných látek po očkování, které je u dětí v naší zemi povinné.
Státní zdravotní ústav (dále SZÚ) tento týden zveřejnil tiskovou zprávu, ve které vysvětluje význam přeočkování proti difterii v dospělém věku: Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, SZÚ (szu.cz)
Ministerstvo zdravotnictví vydalo Doporučený postup při výskytu onemocnění záškrtem (difterií), SZÚ (szu.cz), který zpracoval SZÚ. Doporučení je určeno odborníkům k podpoře jednotného systému prevence vzniku a dalšího šíření nákazy v souvislosti s výskytem vyššího počtu případů onemocnění záškrtem v některých evropských zemích, včetně České republiky. Přeočkování každých deset let kvůli poklesu imunity v dospělosti doporučuje Světová zdravotnická organizace i Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí.
Krajská hygienická stanice kraje Vysočina doporučuje poradit se o možnosti přeočkování v dospělém věku proti záškrtu a dalším infekčním onemocněním se svým praktickým lékařem.
zveřejněno 10. 2. 2023 - 11:53