Krajští hygienici v r. 2022 kontrolovali dětská hřiště
V průběhu roku 2022 provedla Krajská hygienická stanice kraje Vysočina (dále jen KHSV) celkem 62 kontrol venkovních hracích ploch s pískovištěm. Provedena byla kontrola provozního řádu a také vizuální zhodnocení stavu pískoviště. Nebylo shledáno závad.
„Venkovní hrací plochy jsou veřejně přístupné plochy určené pro hry dětí. Hygienici dozorují taková pískoviště, která jsou součástí venkovních hracích ploch provozovaných konkrétním provozovatelem. V regionu takových hřišť evidujeme 293,“ uvádí Ing. Kamila Hodačová, ředitelka Odboru hygieny dětí a mladistvých KHSV. Jsou to hrací plochy s pískovištěm zřizované většinou radnicemi či jinými subjekty jako součást parků nebo sportovišť, k tomu účelu kolaudována stavebními úřady. Taková hřiště jsou zpravidla označená či opatřená návštěvním a provozním řádem. Ostatní volně přístupná pískoviště nejsou předmětem státního zdravotního dozoru a jejich používání je tzv. na vlastní nebezpečí.
„Při státním zdravotním dozoru se zaměřujeme na dodržování provozního řádu hrací plochy, zda je prováděna údržba zařízení a pískoviště je zabezpečeno proti znečištění. Případně zajišťujeme i laboratorní vyšetření písku prostřednictvím státem akreditovaných laboratoří. V loňském roce jsme odběry vzorků písku neprováděli,“ doplňuje informaci Hodačová.
Provozovatel venkovní hrací plochy musí zajistit, že při jejím provozu budou dodržovány předepsané hygienické podmínky. Písek v pískovišti musí být zabezpečen tak, aby nemohlo dojít k jeho znečištění mikrobiálnímu, chemickému ani parazitárnímu. Podmínky provozu takové hrací plochy s pískovištěm, režim údržby a způsob zajištění stanovených hygienických limitů upraví provozovatel v provozním řádu. Ten by měl dále obsahovat údaje o provozovateli, správci, odpovědnost za úklid a údržbu, údaje o provozní době, denním úklidu, zábraně vstupu volně pobíhajících zvířat apod.
„Neudržovaná a nezabezpečená pískoviště znamenají riziko ohrožení zdraví dětí, které si na nich hrají. Když je písek kontaminovaný mikroorganismy, parazité mohou vnikat do těla přes oděrky na kůži, při požití písku nebo vkládáním špinavých rukou do úst. Děti bychom proto měli nechávat si hrát tam, kde je pořádek a víme, že provozovatel dbá na dodržování hygienických pravidel,“ uvádí dále Kamila Hodačová. Dětská pískoviště mohou být totiž zdrojem celé řady závažných onemocnění. Původci infekčních mikrobiálních či parazitárních nemocí mohou být přenášeni domácími i volně žijícími zvířaty. Jsou nejen v exkrementech, ale i na kůži, srsti a peří zvířat, která nemusejí být ani zjevně nemocná. Může jít také o zdravé přenašeče. V České republice se běžně vyskytuje toxokaróza (psí nebo kočičí škrkavky) nebo toxoplazmóza (nemoc šířená kočkami). Dále se může jednat o nákazy střevními tasemnicemi, enterobiózy, askariózy nebo trichuriózy. Když není na hřišti udržována čistota a pořádek, mohou se tady povalovat i použité injekční jehly. Při píchnutí či škrábnutí infikovanou jehlou hrozí například nákaza virovou hepatitidou typu A, B a C, případně i infekcí HIV.
Úkolem provozovatele venkovních hracích ploch pro zajištění účinných preventivních opatření v boji proti nákazám z pískovišť je zřizovat a provozovat tato zařízení v souladu s právními předpisy a úkolem KHS je na tento soulad dohlížet. Veřejnost může nejen tato zařízení využívat, ale také sama k účinné ochraně zdraví přispět dalšími dostupnými prostředky. Například dodržováním osobní hygieny (důkladné mytí rukou po defekaci, před jídlem a po hře v písku a se zvířaty), využití ochranného očkování, pravidelné odčervování domácích zvířat aj.
KHSV na svých webových stránkách uvádí aktualizovaný seznam veřejných hracích ploch s pískovištěm v Kraji Vysočina, který naleznete ZDE . Jsou v něm uveřejněny veškeré plochy s pískovištěm, které jsou určeny pro hry dětí a k nimž se hlásí nějaký provozovatel. Je však vždy věcí provozovatele, jakým způsobem on sám dá veřejnosti vědět, zda danou plochu, hřiště či pískoviště provozuje. Veřejnost má právo vědět, do jaké míry se vystavuje riziku případného infekčního onemocnění užíváním veřejné hrací plochy.
Hygienické požadavky na venkovní hrací plochy jsou určeny § 13 zákona o ochraně veřejného zdraví a dále upraveny vyhláškou č. 238/2011 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch.
Bc. Jana Böhmová, tisková mluvčí KHS kraje Vysočina, e-mail: tisk@khsjih.cz, tel. 567 564 586.
zveřejněno 10. 2. 2023 - 11:56