KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE KRAJE VYSOČINA se sídlem v JIHLAVĚ

Aktuální vývoj epidemické situace akutních respiračních onemocnění

„Relativní nemocnost v Kraji Vysočina akutními respiračními onemocněními je 1578 případů na 100 tis. obyvatel. Nejvyšší nárůst, o 66,7 %, jsme zaznamenali v okrese Havlíčkův Brod. Ovšem nejvíce případů je stále v okrese Žďár nad Sázavou. Nejvíce nemocných je mezi dětmi ve věku do pěti let a školního věku. Bohužel ani jarní prázdniny tento trend nezastavily. Dále je vysoká nemocnost mezi mladými lidmi do 24 let. Stále doporučujeme opatrnost i starším osobám a lidem se sníženou imunitou,“ informuje MUDr. Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického Krajské hygienické stanice kraje Vysočina.

Graf relativní nemocnost ARI, Kraj Vysočina, 9. týdenMapa relativní nemocnost ARI na 100 tis. obyvatel okresy Kraje Vysočina

Zdroj: registr ARI

V minulém týdnu bylo laboratorně potvrzeno v Kraji Vysočina 32 případů chřipky bez závažného průběhu, z toho 6 případů chřipky typu A, 26 případů chřipky typu B.  Dále bylo laboratorně potvrzeno 9 případů onemocnění způsobených RS viry, také bez závažného průběhu.

Nejúčinnější způsob, jak se chránit proti nákaze, je dodržování zásad osobní hygieny, důkladné mytí rukou, a posilování obranyschopnosti našeho organismu, tedy otužování, příjem vitamínů nejlépe z ovoce a zeleniny a také pravidelný pohyb a častý pobyt na čerstvém vzduchu.

Bc. Jana Böhmová, tisková mluvčí KHS kraje Vysočina, e-mail: tisk@khsjih.cz, tel. 567 564 586.

zveřejněno 6. 3. 2023 - 12:21