KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE KRAJE VYSOČINA se sídlem v JIHLAVĚ

Aktuální vývoj epidemické situace akutních respiračních onemocnění

Situace se v Kraji Vysočina ani s příchodem jara bohužel výrazně nelepší. Za 12. kalendářní týden došlo opět k mírnému růstu počtu hlášených akutních respiračních onemocnění o 3 % oproti předcházejícímu týdnu. Vysoká nemocnost je stále mezi dětmi.

Graf relativní nemocnost ARI, Kraj Vysočina, 12. týden 2023Zdroj: registr ARI

„Relativní nemocnost akutními respiračními onemocněními je za minulý týden 1468 nově hlášených případů na 100 tis. obyvatel. Největší nemocnost je stále v okresech Žďár nad Sázavou (1983 případů na 100 tis. obyv.) a Havlíčkův Brod (1640 případů na 100 tis. obyv.),“ sděluje MUDr. Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického Krajské hygienické stanice kraje Vysočina.

 

mapa relativní nemocnost ARI, okresy, Kraj Vysočina, 12. týden 2023Zdroj: registr ARI

„Nejvíce nemocných je stále mezi dětmi jak předškolního, tak školního věku. V této skupině čísla znovu stoupají. Mezi dětmi od 6 do 14 let jsme zaznamenali nárůst relativní nemocnosti dokonce o 30 %,“ doplňuje Pavlasová. 

Graf relativní nemocnost ARI, věkové kategorie, Kraj Vysočina, 12. týden 2023Zdroj: registr ARI

V minulém týdnu bylo laboratorně potvrzeno v Kraji Vysočina 28 případů chřipky bez závažného průběhu. Z toho bylo 8 případů chřipky typu A, 20 případů chřipky typu B.  Dále bylo laboratorně potvrzeno 8 případů onemocnění způsobených RS viry, také bez závažného průběhu.

„Stále bychom měli dodržovat jednoduchá pravidla, abychom co nejvíce zamezili šíření respiračních onemocnění. Také abychom zabránili tomu, že sami onemocníme. Patří mezi ně časté mytí rukou mýdlem a teplou vodou, případně použití dezinfekce. Zvláště pak po návštěvě míst s velkou koncentrací osob jako je MHD nebo velké obchody. Další důležité pravidlo je kýchání a kašlání do papírového kapesníku, ne do holých rukou. Protože dlaně jsou teplé a vlhké, jsou ideálním prostředím pro množení virů a bakterií a následný přenos infekce dál. Měli bychom se také vyhýbat kontaktu rukou s obličejem a oblastí očí. Sníží se tak výrazně riziko přenosu nákazy z kontaminovaných předmětů,“ doporučuje Hana Pavlasová. „Opravdu velmi důležité je pravidelné a intenzivní větrání uzavřených prostor, například školních tříd nebo kanceláří. A samozřejmě, když se udržujeme v dobré kondici pohybem, zdravou stravou a pobytem na čerstvém vzduchu, naše tělo lépe odolává nemocem,“ doplňuje Pavlasová.

Když někdo onemocní, je základ léčby zůstat doma v posteli, pít dostatek tekutin, mít přísun nejlépe přírodních vitamínů. Ke zmírnění příznaků nemoci, jako horečka, kašel, rýma, bolesti kloubů a svalů, lze užívat volně prodejné léky.

Pokud se ale stav pacienta nelepší, přetrvávají vysoké horečky, zhoršuje se kašel, je na místě kontaktovat lékaře.

Relativní nemocnost na akutní respirační onemocnění (ARI) v roce 2022/2023.

Bc. Jana Böhmová, tisková mluvčí KHS kraje Vysočina, e-mail: tisk@khsjih.cz, tel. 567 564 586.

 

 

zveřejněno 27. 3. 2023 - 1:20