KRAJSKÁ HYGIENICKÁ STANICE KRAJE VYSOČINA se sídlem v JIHLAVĚ

Výskyt dávivého kašle v Kraji Vysočina

Krajská hygienická stanice v Kraji Vysočina eviduje v posledních týdnech vzrůstající počet hlášených případů onemocnění dávivým kašlem neboli pertusí. Od srpna do listopadu je na Vysočině hlášeno 49 nových z celkově 50 letošních případů.  Onemocnění se šíří především v lokálních ohniscích, kde dochází k přenosu infekce hlavně mezi rodinnými příslušníky. Dávivý kašel může být rizikový především pro novorozence a kojence, kteří ještě nejsou vzhledem k věku očkováni nebo nemají očkování dokončeno.

„Letos jen za období od srpna do konce listopadu na Vysočině evidujeme 49 nových z celkově 50 letošních případů. Dávivý, nebo také černý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší vzdušnou cestou prostřednictvím kapének. Ty vznikají při mluvení, kašlání a smrkání,“ uvádí MUDr. Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického Krajské hygienické stanice kraje Vysočina (KHSV). Původcem je bakterie Bordetella pertusis. Přenašečem může být i člověk, který je nakažený, ale nemá žádné příznaky.

graf - výskyt případů pertuse od r. 2014 do 2023 Zdroj: registr ISIN

Onemocnění se zpočátku jeví jako běžný zánět dýchacích cest. Může k němu přibýt rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek. Dále se připojuje i mírně zvýšená teplota, chrapot a bolesti v krku.  V převážné většině případů ale dochází k následnému rozvoji záchvatovitého, obvykle suchého kašle, s rudnutím až modráním v obličeji. Kašel se obvykle zhoršuje v noci a nereaguje na běžnou léčbu. Může se objevit krátká zástava dechu, po které následuje hlasitý, zajíkavý nádech připomínající zakokrhání kohouta. Záchvat kašle někdy končí vykašláním malého množství vazkého sputa nebo zvracením (proto dávivý kašel). Mezi záchvaty pacient nemá většinou žádné příznaky. To nákazu odlišuje od respiračních viróz a alergických reakcí.

Nejdůležitější prevencí pertuse je očkování, které u většiny osob zabraňuje závažnému průběhu a komplikacím onemocnění. Snižuje pravděpodobnost hospitalizace a riziko smrti. Černý kašel představuje největší riziko pro novorozence a kojence s nedokončeným očkováním.

„V České republice se proti černému kašli očkuje v dětském věku. Novorozenci jsou očkováni hexavakcínou, která chrání celkem proti šesti nákazám.  Děti jsou přeočkovány nejprve ve věku 5 až 6 let a následně v 10 až 11 letech. Apelujeme na rodiče, aby pokud možno dodržovali očkovací kalendář svých dětí,“ doplňuje za KHSV Hana Pavlasová a doplňuje: „Doporučujeme očkování proti pertusi také rodičům, těhotným ženám a ženám po porodu, rovněž tak nejbližším kontaktům malých dětí do jednoho roku života. Je to účinný způsob jak hlavně novorozence a kojence ochránit před onemocněním, zejména před závažnými komplikacemi onemocnění pertusí.“ Jedná se o tzv. „cocoon“ strategii, která je zaměřená na nejbližší okolí dítěte.

I když byli dnes dospělí lidé v dětském věku proti dávivému kašli očkovaní, postupem času dochází k tzv. vyvanutí imunity. To znamená, že vakcinace už nemusí být po letech účinná. Pro dospělou populaci jsou k dispozici kombinované vakcíny sloužící současně k přeočkování proti difterii, tetanu a právě pertusi. Ideální je poradit se o postupu se svým praktickým lékařem.

Další informace naleznete například na stránkách Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP).

Bc. Jana Böhmová, tisková mluvčí KHS kraje Vysočina, e-mail: tisk@khsjih.cz, tel. 567 564 586

 

zveřejněno 4. 12. 2023 - 7:46