Aktivita klíšťat narůstá, jak se chránit před nemocemi, které přenášejí
Po mírné zimě opět rychle narůstá aktivita klíšťat. Klíšťata jsou přenašeči různých závažných infekčních onemocnění. Mezi nejčastější patří Lymeská borrelióza a klíšťová encefalitida. Kraj Vysočina patří mezi regiony se zvýšeným výskytem těchto onemocnění. Při pobytu v přírodě je třeba na riziko nákazy myslet a předcházet mu.
„V loňském roce jsme v regionu evidovali 49 případů klíšťové encefalitidy. Největší výskyt byl na Žďársku a na Havlíčkobrodsku. Lymeská borrelióza byla hlášena u 423 pacientů. Nejvíce nemocných bylo v okresech Žďár nad Sázavou a Jihlava,“ uvádí MUDr. Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického Krajské hygienické stanice kraje Vysočina. „Obě onemocnění mohou pro lidské zdraví znamenat velké riziko, spojené často s chronickými následky. Na klíšťovou encefalitidu v regionu od roku 2011 zemřelo deset pacientů. Je třeba se před infekcí co nejúčinněji chránit, pokud možno zabránit samotnému přisátí klíštěte.“
Graf č.1: Výskyt Lymeské borreliózy v Kraji Vysočina v r. 2018-2023, Zdroj: Registr ISIN
Graf č. 2: Výskyt Lymeské borreliózy v Kraji Vysočina za rok 2023, Zdroj: Registr ISIN
Graf č.3: Výskyt klíšťové encefalitidy v Kraji Vysočina v r. 2018-2023, Zdroj: Registr ISIN
Graf č. 4: Výskyt klíšťové encefalitidy v Kraji Vysočina za rok 2023, Zdroj: Registr ISIN
Nejúčinnější prevencí nákazy klíšťovou encefalitidou je očkování. Je doporučováno všem, nejen starším osobám. Od loňského roku mají osoby starší 50 let nárok na očkování hrazené ze zdravotního pojištění. „Pokud se chceme nechat proti klíšťové encefalitidě naočkovat, je nejvyšší čas. Ochranná imunita nastupuje až 2 týdny po druhé dávce. Je vhodné se obrátit na svého praktického lékaře a poradit se s ním o možnosti očkování proti klíšťové encefalitidě, případně i proti dalším infekčním onemocněním,“ doplňuje informaci Hana Pavlasová.
Klíšťata žijí v travnatém a bylinném porostu a v křovinách. Vyskytují se v lese, na loukách, v nížinách i v horských oblastech, v městském parku i doma na zahradě. Vhodné je při pobytu v přírodě nosit světlé oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi a používat účinné repelenty. Po návratu domů je nutné si vždy prohlédnout celé tělo včetně vlasové části. Je třeba zkontrolovat také oděv.
Zjistíme-li přisátí klíštěte, musíme ho odstranit co nejdříve. Místo vpichu potřeme nebo zastříkáme dezinfekcí s alkoholem, kterou necháme zaschnout. K odstranění klíštěte nejlépe poslouží speciální pinzeta. Podebereme ho co nejblíže u kůže a pomalu vytrvale táhneme, případně mírně vikláme. Po vytažení klíštěte místo opět vydezinfikujeme. Klíště pak nejlépe spálíme. Nikdy na ně nesaháme holou nechráněnou rukou. Ruce si vždy po odstranění klíštěte pořádně umyjeme teplou vodou a mýdlem. Tyto zásady je třeba dodržovat i při odstraňování klíštěte domácímu zvířeti.
Pozor bychom si měli dát na konzumaci nepasterizovaného mléka z domácích chovů, hlavně kozího či ovčího. I toto mléko může obsahovat virus klíšťové encefalitidy a je proto nutné je ohřát minimálně na 10 vteřin na teplotu vyšší než 72°C.
Podrobné informace o infekčních onemocněních přenášených klíšťaty naleznete na stránkách Státního zdravotního ústavu Klíšťová encefalitida a Lymeská borrelióza; a webových stránkách Národního zdravotnického informačního portálu NZIP – Národní zdravotnický informační portál.
Bc. Jana Böhmová, tisková mluvčí KHS kraje Vysočina, e-mail: tisk@khsjih.cz, tel. 567 564 586
zveřejněno 2. 4. 2024 - 10:10